darMOVIE w sieci #10

Alejandro Jodorowsky przez jednych uznany za genialnego wizjonera-surrealistę, przez innych – za nudziarza lub obrazoburcę. Teraz, w tym dziwnym korona-czasie, gdy co dzień doświadczamy sporej dawki absurdu i groteski, być może jego filmy okażą się na nowo aktualne❓

Na vod.pl bezpłatnie dostępne są dwa, być może najważniejsze, filmy tego reżysera: „Kret” (1970) i „Święta góra” (1973).
? W pierwszym reżyser przewrotnie nawiązuje do konwencji westernu (czy raczej spaghetti westernu spod znaku Sergio Leone). Głównym bohaterem jest rewolwerowiec, który wypowiada wojnę oprychom terroryzującym okolicę. Z kolei „Święta góra” – wyprodukowana przez Johna Lennona i Yoko Ono– opowiada o marzeniu o nieśmiertelności. Ośmiu śmiałków prowadzonych przez tajemniczego Alchemika udaje się na tytułową Świętą Górę, by zgłębić tajemnicę. Jak to zwykle w przypadku kina surrealistycznego bywa, w „Krecie” i „Świętej Górze” od samej fabuły ważniejszy jest sposób jej opowiedzenia: atmosfera, symbolika i warstwa wizualna.
✔ „Kret”: https://vod.pl/filmy/kret/yprkx2v
✔ „Święta Góra”: https://vod.pl/filmy/swieta-gora/33s0tmk
? Zainteresowanym twórczością Jodorowsky’ego polecamy tekst Przemysława Pieniążka „Filmowe transmutacje Alejandro Jordorowsky’ego”
http://artpapier.com/index.php?page=artykul&wydanie=71&artykul=1645

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.