Filmowe przebieranki: czy panience przystoi chodzić w portasach?

18Wtorek, 22.03.2016, godz. 18.00: „CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?”, reż. Juliusz Gardan, 1934, 75 min. – wstęp wolny

Tytułowa bohaterka, grana przez Jadwigę Smosarską, to młoda pani inżynier (a może po prostu inżynierka?), która by dostać pracę, udaje mężczyznę. Jako Julian Kwiatkowski zostaje pomocnikiem inżyniera Żarnowskiego. A że gra go Eugeniusz Bodo, dalszy ciąg perypetii staje się nietrudny do przewidzenia…

„To nie pasuje dla panienki w portasach paradować” – mówi jedna z filmowych postaci. Spróbujemy się zastanowić, co komu pasuje, przystoi i wypada, przy czym portasy potraktujemy oczywiście metaforycznie. Urocza komedia sprzed ponad 80 lat stanie się punktem wyjścia do dyskusji o rolach, które odgrywamy i maskach, które zakładamy każdego dnia. Przecież wszyscy uczestniczymy w rozmaitych życiowych przebierankach.

Gośćmi spotkania będą:

Bożena Chrostowska – dr, pedagożka, animatorka społeczna, nauczycielka akademicka w Katedrze Pedagogiki Społecznej na UWM w Olsztynie. Za swoją działalność m.in. w zakresie propagowania wiedzy o autyzmie otrzymała wyróżnienie „Olsztynian roku 2014” w plebiscycie Gazety Wyborczej. Współpracuje m.in. z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko–Mazurskiego, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dywitach.

Mariusz Sieniewicz – autor powieści i opowiadań, kierownik Sceny Margines olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Nominowany do NIKE i Paszportów Polityki, wyróżniony Trójkowym Znakiem Jakości Programu III Polskiego Radia, laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. Na podstawie jego książek zrealizowano spektakle: „Wszystkim Zygmuntom między oczy” we wrocławskim Teatrze Polskim, „Żydówek nie obsługujemy” i „Spowiedź Śpiącej Królewny” w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz „Rebelię” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena na Starym Mieście w Olsztynie

Pokaz został przygotowany wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.