Mamy propozycję dla tych, którzy kochają się bać i dla tych, którzy wolą się pośmiać. W dodatku odkryjemy przed Wami nowe miejsce na kulturalnej mapie Olsztyna. Zapraszamy na III przegląd kina niemego z muzyką na żywo. Rezerwujcie sobie ostatni weekend października!
KOT i KANAREK (1926) reż. Paul Leni, 82 min.
muzyka: PARAM PAM PAM TRIO
sobota, 26 października, godz. 18, sala kinowa przy al. Wojska Polskiego 30a
Pierwszy amerykański film niemieckiego reżysera związanego najpierw z nurtem ekspresjonizmu. Paul Leni podjął grę z konwencją kina grozy. Akcja filmu rozgrywa się w starej, położonej na uboczu posiadłości, do której pewnego wieczoru zjeżdża się cała rodzina. Atmosfera zagrożenia i tajemnicy zostaje jednak „rozładowana” czarnym humorem, bo na bohaterów czyha wiele absurdalnych niebezpieczeństw, ze zbiegłym psychopatą na czele. „Kot i kanarek” to klasyka czarnej komedii i horroru komediowego.
Wstęp: 10zł
NOSFERATU, SYMFONIA GROZY (1922) reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 94 min.
muzyka: ARON BLUM
niedziela, 27 października, godz. 17, sala kinowa przy al. Wojska Polskiego 30a
Arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Pierwszy „prawdziwy” horror i pierwszy film o hrabim Drakuli w historii kina. Reżyser, Friedrich Wilhelm Murnau, długo nosił się z zamiarem adaptacji głośnej powieści Brama Stokera, jednak wdowa po pisarzu nie chciała się na to zgodzić. Murnau użył więc fortelu: zmienił imiona i cechy wyglądu bohaterów oraz niektóre szczegóły fabuły. Producenta filmu czekał za to proces o naruszenie praw autorskich, zakończony wyrokiem nakazującym zniszczenie negatywu i wszystkich kopii filmu. Na szczęście tak się nie stało… Max Schreck (schreck w jęz. niem. oznacza strach) zagrał postać Nosferatu tak sugestywnie, że krążyły nawet plotki, że naprawdę jest wampirem.
Wstęp: 10zł
***
PARAM PAM PAM TRIO: Andrzej Koczan, Dariusz Dzwolak i Paweł Nałysnik proponują połączenie transowych rytmów perkusyjnych z melancholijnymi dźwiękami gitary. Do opisania twórczości tej grupy najbardziej pasują wyrażenia takie jak improwizacja, psychodelia, trans, beat! beat! beat!
ARON BLUM: gitarzysta basowy, kompozytor, autor muzyki do spektaklu „Czas nagli” w reż. Macieja Mydlaka i aranżacji „Dzieci Hioba” w reż. Jana Szurmieja. Współpracował z najciekawszymi postaciami polskiej sceny muzycznej (Trzaską, Gralakiem, Krzysztofem „doc” Raczkowskim, Dominikiem Wanią). Zachwycał dźwiękowymi aranżacjami do takich filmów jak „Furman śmierci”, „Gabinet doktora Caligari” i „Gorączka złota”.