LUTY Z DOKUMENTEM

Przez cały luty zapraszamy na projekcje najbardziej interesujących filmów dokumentalnych ostatnich lat. Cykl

„Luty z dokumentem” to świetna okazja, by obejrzeć wyjątkowe historie z życia wzięte i podyskutować o kinie.

Wszystkie projekcje i dyskusje będą się odbywały w sali kinowej TU SIĘ MOVIE przy al. Wojska Polskiego 30A w Olsztynie

Wstęp na pojedynczy film 10zł, karnet na cały miesiąc 50zł

Szczegółowy program:
31 stycznia [piątek], godz. 18.30: „Sztuka znikania” (Polska 2013), reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, 52 min.
„Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”. Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda nie gasząca pragnienia.
„Sztuka znikania” jest spojrzeniem na czasy socjalizmu i przełom ’89 roku oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

1 lutego [sobota], godz. 17.00: „Fotograf wojenny” (Szwajcaria 2001), reż. Christian Frei, 96 min.
„Fotograf wojenny” poświęcony jest fotografowi wojennemu, James’owi Nachtwey’owi, uznawanemu przez wielu za najlepszego w branży. W ciągu ostatnich trzech dekad, Nachtwey dokumentował wojny, konflikty i problemy społeczne w ponad 30 krajach na świecie. Traktuje swoją pracę jako misję, chce pokazywać prawdę ludzkiego cierpienia i uświadomić ludziom bezsens wojen.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Tomasza Waszczuka, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym Grand Press Foto za zdjęcie w kategorii „Sport”, wieloletniego fotoreportera Gazety Wyborczej, obecnie pracującego w Polskiej Agencji Prasowej. Spotkanie poprowadzi Jakub Bertrand z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „BLUR” – partnera projekcji.
http://www.facebook.com/blur.wmsf

7 lutego [piątek], godz. 18.30: „Kumaré. Guru dla każdego” (USA 2011), reż. Vikram Gandhi, 84 min.
Film jest zapisem szczególnego „eksperymentu”. Kumaré – oświecony guru ze wschodu – zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii jogi, proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. I nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Kumaré to postać całkowicie fikcyjna, stworzona przez reżysera. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości.
Film jest zabawnym, a równocześnie niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na relację człowieka i wiary.
Po projekcji dyskusja

8 lutego [sobota], godz. 17.00: „Odgłosy robaków, zapiski mumii” (Szwajcaria 2009) reż. Peter Liechti, 88 min.
Myśliwy polujący na króliki odkrywa w lesie zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Lekarze twierdzą, że zgon nastąpił około stu dni wcześniej. Zmarły prowadził dziennik, z którego możemy odtworzyć ostatnie dwa miesiące jego życia. Pod koniec sierpnia udał się w góry, które kiedyś odwiedził jako student. Zachwycony ich dostojnym pięknem, pomyślał, że to idealne miejsce na śmierć. Nie zamierza się wieszać, ani skakać ze skały. Wybrawszy ustronne miejsce, z folii i gałęzi buduje namiot, w którym postanawia zagłodzić się na śmierć. Ma ze sobą kilka książek, trochę lekarstw przeciwbólowych, kilka świec i radio.
Film jest próbą rekonstrukcji tego, co stało się w czasie ostatnich dni życia bohatera. To obraz niezwykle interesujący zarówno pod względem treści, jak i sposobu jej ukazania, dlatego też często prowokuje dyskusje na temat istoty i możliwości kina dokumentalnego.

14 lutego [piątek], godz. 18.30: „Kto cię uczył jeździć?” (Niemcy 2012), reż. Andrea Thiele, 84 min.
Spędź tegoroczne Walentynki z dobrym filmem. Trzy miasta, trzy odmienne kultury: Tokio, Monachium i Bombaj. Dokument opowiada historię trójki cudzoziemców, którzy mieszkając daleko od swoich ojczyzn, przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy. Jakby się mogło wydawać, nauka przepisów ruchu drogowego w obcym mieście nie jest wcale taka łatwa i prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. „Kto cię uczył jeździć?” to przebój 10. edycji festiwalu PLANETE+ DOC.
Po projekcji dyskusja z Anaïs Fleur (Anais Fourrier) – niezależna autorka spektakli illustrowanych, animatorka i aktywistka francuskiego pochodzenia, od lat mieszka w Olsztynie.

15 lutego [sobota], godz. 17.00: „Rozbitkowie” (Francja 2007), reż. Gonzalo Arijón, 130 min.
„Rozbitkowie” to historia pasażerów samolotu, który w 12 października 1972 roku rozbił się podczas burzy śnieżnej w Andach. Zdarzenia opowiedziane są ustami uczestników wypadku, z perspektywy 35 lat po nim. Nie jest to wierna rekonstrukcja zdarzeń, ale raczej rodzaj niezwykłego wywiadu – ubrana w artystyczne inscenizacje wydarzeń dokumentalna wiwisekcja ludzkiej psychiki i pamięci. Gonzago Arijon wnika w głąb sytuacji i zdarzeń, jakie miały miejsce w grupie ocalałych z katastrofy osób, aby za pomocą czarno-białych metaforycznych ujęć zestawić na ekranie ich przeszłość z teraźniejszością.

21 lutego [piątek], godz. 18.30: „Projekt Nim” (Wielka Brytania 2011), reż. James Marsh, 93 min.
Film Jamesa Marsha – laureata Oscara za film „Człowiek na linie”. W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później zostaje odebrany matce. Otrzymuje imię Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów. Miał on udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka. Twórca filmu uświadamia nam, że eksperyment być może w gruncie rzeczy powiedział więcej na temat natury człowieka, niż szympansa…
Po projekcji dyskusja z Magdą Biadoń.

Projekt Nim

22 lutego [sobota], godz. 17.00: „Prywatny wszechświat” (Czechy 2012), reż. Helena Třeštíková, 83 min.
Petr Kettner i Jana Pfefferova pobrali się w 1974 roku i zamieszkali razem z dwiema babciami w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w Pradze. Rok po ślubie na świat przyszedł ich pierwszy syn – Honza. To właśnie skłoniło Petra do rozpoczęcia dokumentacji ich rodzinnego życia i czasów, w których przyszło im funkcjonować. Robił to w formie pisanego i kręconego kamerą dziennika. Film Heleny Třeštíkovej wykorzystuje te nagrania, stając się tym samym próbą „uchwycenia” czasu zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społeczno-politycznym.

28 lutego [piątek], godz. 18.30: „Scena zbrodni” (Dania/Norwegia/Wielka Brytania 2012), reż. Joshua Oppenheimer, Anonymous, Christine Cynn, 115 min.
POKAZ PREMIEROWY
Zwycięzca Nagrody Publiczności na Berlinale i PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2013, nominowany w tegorocznej edycji Oscarów. Reżyser, Joshua Oppenheimer prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. W efekcie powstał jeden z najważniejszych i najbardziej wstrząsających obrazów dokumentalnych ostatnich lat, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Sławomira Buryły zajmującego się tematyką Zagłady, autora m.in. książek „Opisać Zagładę” i „Tematy (nie)opisane”.

Scena zbrodni PLAKAT

1 marca [sobota], godz. 17.00: „Passione” (Włochy/USA 2010), reż. John Turturro, 90 min.
„Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów” – mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta.
Tętniący gorącym rytmem film – idealny na ostatnią sobotę karnawału.

Passione

[Opisy filmów na podstawie materiałów dystrybutora]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.