Pokazy filmowe przed DEMOLUDAMI

baner TSM demo

Zapraszamy na pokazy filmowe zapowiadające VIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY, w tym roku pod hasłem „OBCY – INNY – SWÓJ”

Projekcje odbędą się na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4.

Pojedyncza wejściówka 8 zł, podwójna 10 zł (http://www.bilety.teatr.olsztyn.pl/)

PROGRAM PROJEKCJI:

Piątek 10.10.2014, godz. 17:00

„Wiatr”, reż. Marcell Iványi, Węgry 1996, 6 min.

Laureat Złotej Palmy MFF w Cannes w 1996 roku stał się jednym z klasyków europejskiego kina krótkometrażowego. Studentom reżyserii pokazano serię zdjęć Luciena Hervé. Otrzymali oni zadanie nakręcenia inspirowanej nimi krótkometrażówki. Film otwiera cytat z fotografii, której bohaterką jest kobieta, stojąca na obrzeżach wsi, obserwująca coś, co znajduje się poza kadrem.

„Bałuckie getto”, reż. Pavel Štingl, Czechy 2008, 87 min.

W tych samych mieszkaniach i domach, na tych samych ulicach, gdzie wiele lat temu Żydzi walczyli o przetrwanie, obecnie mieszkają nowi lokatorzy. Bałuty – dzielnica Łodzi – były przed II wojną światową kojarzone głównie ze zbrodnią i kradzieżą. Hitlerowcy założyli tam getto żydowskie, w którym na śmierć czekało 200 tys. osób, a od jesieni 1941 roku także 5 tys. osób z czeskiego transportu z Pragi. Obrazy tragicznej wojennej przeszłości spotykają się tu z obrazami bałuckiej teraźniejszości.

 

Sobota 11.10.2014, godz. 17:00

„Before Dawn”, reż. Bálint Kenyeres, Węgry 2004, 13 min.

Laureat Europejskiej Nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego w 2005 roku. Film, na który składa się jedno długie ujęcie, opowiada o nieudanej próbie przemytu za granicę nielegalnych imigrantów.

„Inne światy”, reż. Marko Škop, Słowacja 2007, 74 min.

Wschodnia Słowacja w dokumencie „Inne światy” to symboliczny kres Europy oraz miejsce zamieszkiwane przez wielokulturowe społeczności od wielu lat. Sportretowani przez reżysera bohaterowie filmu konfrontują się ze zglobalizowanym światem, jednocześnie starając się zachować własne tradycje i tożsamość etniczną.

 

Niedziela 12.10.2014, godz. 17:00

„Frajer”, reż. Attila Till, Węgry 2011, 20 min.

Laureat wielu nagród, m.in Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, głównej nagrody na festiwalu w Sztokholmie i Wilnie. István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym z żoną i dziećmi na węgierskiej wsi. Mężczyzna z całą surowością narzuca pozostałym wyznawany przez siebie model rodziny. W imię zasad staje się ciemiężycielem najbliższych.

„Pussy Riot. Modlitwa punka”, reż. Mike Lerner, Maksym Pozdorowkin, Rosja/Wielka Brytania 2012, 86 min.

Historia członkiń rosyjskiego zespołu punkowego, które zyskały sławę po nielegalnym występie w moskiewskiej cerkwi. Za swój artystyczny manifest poniosły dotkliwe konsekwencje. Film stawia uniwersalne pytania o wolność artystycznego wyrazu i o wolność w ogóle. Ale twórcy dokumentu robią coś jeszcze – próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co doprowadziło członkinie Pussy Riot do tak radykalnych postaw i metod działania.

 

Partnerami pokazów są:

– Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

teatr-im-stefana-jaracza-olsztyn-logo-2013-12-05-920x937

– Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

duze_logo_WIK_do_druku_pl

– Instytut Słowacki

logo SI

– Czeskie Centrum

CC_logo_PL_colour

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.