darMOVIE w sieci #3

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw w najbliższy czwartek (30 kwietnia) o godz. 19.00 na swoim kanale na YT udostępni dokument „Cudze listy” (2010, 56 min.) Macieja Drygasa.

? Drygas, nawiązując do tradycji dokumentu kreacyjnego i montażowego, portretuje życie w PRL. Na warstwę wizualną filmu składają się fragmenty archiwalnych nagrań, etiud filmowych oraz filmów amatorskich. Stanowią one tło dla tekstów autentycznych listów, napisanych między 1945 a 1989 rokiem przez zwykłych obywateli. Te zwykłe listy – czasem intymne, czasem zabawne, a czasami smutne – łączy jedno: wydały się one na tyle podejrzane służbom perlustracyjnym, że zostały skopiowane lub zatrzymane.
? Reżyser pięć lat spędził w archiwach IPN, układając z tej epistolograficznej mozaiki spójną filmową narrację. Jak wspominał w jednym z wywiadów: „Świadomie skupiłem się na tekstach listów pisanych przez zwykłych ludzi o zwykłych sprawach. Bardziej interesowała mnie rekonstrukcja codzienności niż budowanie portretu heroicznego”.

Link do wydarzenia ? https://www.facebook.com/events/271252910545287/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.