darMOVIE w sieci #4

? Za sprawą odważnego, osobistego filmu „Zabiłem moją matkę” Xavier Dolan przebojem wdarł się do czołówki światowego kina.

Był 2009 rok. Dolan miał 20 lat, gdy odbierał za swój reżyserski debiut trzy nagrody na festiwalu w Cannes. Krytycy na całym świecie – także w Polsce – rozpływali się w pochwałach: „Trudno zrozumieć, skąd u nastoletniego chłopaka taki warsztat, tak imponująca, reżyserska świadomość” (Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza), „Niezwykle udany debiut, głównie dzięki zmysłowi obserwacji bardzo młodego jeszcze reżysera.” (Janusz Wróblewski, Polityka), „Ujmuje nie tylko prawdą psychologiczną i dowcipem, ale także opisem socjologicznym.” (Bartosz Żurawiecki, Przekrój), „Koniecznie trzeba go obejrzeć.” (Barbara Hollender, Rzeczpospolita). W tej chwili Dolan ma na swoim koncie siedem kolejnych filmów – wszystkie zostały docenione przez krytyków i publiczność, ugruntowując pozycję reżysera. W 2015 roku, mając zaledwie 26 lat, Dolan był członkiem jury canneńskiego festiwalu.
➡ Na vod.pl można bezpłatnie obejrzeć dwa filmy Xaviera Dolana: „Na zawsze Lawrence” (https://vod.pl/filmy/na-zawsze-laurence/fzp0nfq) oraz „Tom” (https://vod.pl/filmy/tom/fvxy6v9). Pierwszy dotyka zagadnienia zmiany płci, z typowym dla stylu Dolana silnym emocjonalnym nasyceniem. Z kolei nagrodzony na festiwalu w Wenecji (nagroda FIPRESCI) „Tom” balansuje na granicy dramatu psychologicznego i formuły, którą można by nazwać thrillerem rodzinnym. Główny bohater (grany przez Dolana) po śmierci swojego partnera jedzie na prowincję, by poznać jego rodzinę. Na jaw wychodzą mroczne tajemnice, wyzwalając falę gwałtownych emocji.
Polecamy i zachęcamy do dyskusji.
? Zainteresowanych twórczością Dolana odsyłamy też do wywiadu, który przeprowadziła Anna Bielak z nim i Pierre-Ivesem Cardinalem rającym w „Tomie” jedną z głównych ról: https://www.dwutygodnik.com/art…/5223-skad-jestes-tomie.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.