[AKTUALIZACJA] „MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO” – MIĘDZY PIŁKĄ NOŻNĄ A POLITYKĄ

Mistrzostwa piłkarskie w Hiszpanii w 1982 roku miały dla polskiej reprezentacji i kibiców także poza sportowy wymiar. W kraju trwał stan wojenny, a sportowe emocje były jak chwila świeżego oddechu. Opowiada o tym film Michała Bielawskiego „Mundial. Gra od wszystko”. Będzie go można obejrzeć w najbliższą sobotę, 24 maja, o godz. 17.00 w sali kinowej TU SIĘ MOVIE (al. Wojska Polskiego 30a w Olsztynie).

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości: dr. Jacka Poniedziałka z Katedry Socjologii UWM oraz Marka Dabkusa – dziennikarza sportowego z ponad 35-letnim stażem, twórcy portalu WAMA-SPORT.

mundial

Fani futbolu wiedzą doskonale, ile emocji może dostarczyć 90 minut. Tyle też trwa film Bielawskiego. Reżyser wraca do wydarzeń sprzed ponad dwóch dekad. Dla widzów, którzy pamiętają tamte chwile, film będzie zapewne nostalgiczną wyprawą, dla młodszych odbiorców – cennym źródłem wiedzy o zdarzeniach tak niezwykłych, że mogło je wymyślić tylko życie.

Hiszpański Mundial był ostatnim znaczącym sukcesem polskiej reprezentacji w mistrzowskich rozgrywkach. Cała Polska śledziła piłkarskie popisy Bońka, Smolarka, Laty, Młynarczyka… Na chwilę zapomniano o stanie wojennym, cenzurze, więzieniach wypełnionych opozycjonistami. Każda strzelona bramka znaczyła coś więcej, niż tylko punkt w tabeli; każdy wygrany mecz był jak manifestacja wolności.

Bielawski sięga po różne techniki filmowego dokumentu i różne sposoby obrazowania: od rozmów z uczestnikami po rekonstrukcję, od materiałów archiwalnych po… animację 3D. Usłyszymy, co o tamtych zdarzeniach mówią po latach piłkarze, trener i komentatorzy, zobaczymy fragmenty ówczesnych transmisji, ściśle kontrolowanych przez cenzorów. Głos zabiorą także opozycjoniści, którzy przebieg mistrzostw śledzili w więzieniach. Film wciąga i wzrusza, jak porządne piłkarskie widowisko.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

Wstęp na projekcję – 10 zł. Na dyskusję wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.