Pussy Riot. Modlitwa punka

Przedpremierowy pokaz filmu „Pussy Riot. Modlitwa punka”, reż. Mike Lerner, Maksym Pozdorowkin, Rosja/Wielka Brytania, 2012, 86 min.
Po filmie dyskusja z dr Anną Drońską z Katedry Sztuk Pięknych UWM, członkinią grupy artystycznej FAŁDY oraz dr. Piotrem Wasylukiem – historykiem filozofii oraz byłym wokalistą zespołu KOFEiNA.
Piątek 08.11.2013, godz. 18:30, Sala kinowa TU SIĘ MOVIE, al. Wojska Polskiego 30A
Wstęp 10zł

Dodatkowy pokaz filmu, sobota 09.11.2013, godz. 17:00, Sala kinowa TU SIĘ MOVIE, al. Wojska Polskiego 30A
Wstęp 10zł

Bilety można kupować w sali kinowej na godzinę przed seansem.
Rezerwacja mailowa: kontakt@fundacjatsm.pl

***

W kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń Święta Matko, wygnaj Putina. Po 40 sekundach zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o „szerzenie nienawiści religijnej” i zagrożono 7-letnim wyrokiem więzienia.
Film jest kroniką tego „małego” aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem. Nadając tej antyputinowskiej rebelii ludzką twarz, reżyserzy podążają za trzema młodymi kobietami, które – zdumione reakcją władzy – za kratami więzienia pozostają gotowe bronić swoich racji. Z relacji ich najbliższych i przyjaciół dowiadujemy się, co tak naprawdę doprowadziło je do przemiany z aktywistek w ikony walki o wolność słowa. Okazuje się, że historia Pussy Riot to performance, balansujący między farsą a tragedią. Wykorzystane przez władze Rosji do pokazania społeczeństwu „prawdziwej twarzy” opozycji, nie poddają się jednoznacznej ocenie. Ich osobista odwaga, poświęcenie własnym przekonaniom i świadomość polityczna bez wątpienia wywarły wpływ na aktualną sytuację polityczną w Rosji.
(mat. dystrybutora)

334_10fa8e8bf0af67b